81. rocznica Niepodległości Polski

Uroczystości niepodległościowe


11 listopada polskie społeczeństwo na Litwie uroczyście i w sposób tradycyjny obchodziło 81. rocznicę Niepodległości Polski.

We wczesnych godzinach porannych w kościele w Powiewiórce, gdzie był ochrzczony Marszałek Józef Piłsudski, została odprawiona Msza św. za pomyślność Rzeczypospolitej Polskiej z udziałem uczestników sztafety Zułów - cmentarz Rossa w Wilnie. Z kościoła harcerze z udziałem wiceprzewodniczącej Związku Anny Jurkiewicz i przedstawicieli Ambasady RP w Wilnie udali się do Zułowa, gdzie się urodził Józef Piłsudski, złożyli tam wieńce i kwiaty. Stąd też ruszyła w stronę Wilna tradycyjna czwarta sztafeta harcerska, meldując się po sześciu godzinach przed grobem Matki i Serca Syna.

Punktualnie o godzinie 12 licznie zebrani i szeroko reprezentowani poprzez polskie organizacje społeczne i AWPL Polacy z Wilna, a także z rejonów wileńskiego, solecznickiego, trockiego i święciańskiego z udziałem Ambasador RP w Wilnie prof. Eufemii Teichmann złożyli wieńce i kwiaty na cmentarzu wojskowym na Rossie, oddając hołd Marszałkowi i Jego żołnierzom poległym za niepodległość Polski. Tradycyjnie też w tym drogim dla każdego Polaka miejscu zebrani pod przewodnictwem ks. Józefa Aszkiełowicza śpiewali pieśni patriotyczne i wojskowe z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości i lat wojny, długo nie chcąc się rozstawać, chyląc głowy wobec bohaterów tamtych historycznych wydarzeń.

W tym też dniu w Ambasadzie Polski w Wilnie grupa osób została nagrodzona odznaczeniami państwowymi.

O godzinie 18 licznie zgromadzeni wilnianie i goście z Polski uczestniczyli w kościele Duchaśw. we Mszyśw. odprawionej w intencji pomyślności Polski i Narodu Polskiego.
W godzinach wieczornych Ambasador RP prof. Eufemia Teichmann z małżonkiem Jerzym Teichmann wydała przyjęcie z okazji Święta Niepodległości, w którym wzięli udział politycy litewscy na czele z nowo powołanym premierem Andriusem Kubiliusem, działacze nauki, kultury i sztuki oraz liczna grupa Polaków wileńskich.

***

W Kiejdanach 6 listopada członkowie Kiejdańskiego Oddziału Związku Polaków na Litwie "Lauda" oraz goście z Poniewieża, Szawel i okoliczni Polacy uroczyście uczcili Dzień Niepodległości Polski. Po okolicznościowym przemówieniu wystąpił zespół ?Issa?. Zebrani gorąco oklaskiwali recytacje i piosenki w wykonaniu uczniów z niedzielnej szkółki kultury i języka polskiego, którą prowadzi prezes oddziału Irena Duchowska. (ea)

***

W rejonie solecznickim, utrzymującym liczne przyjacielskie kontakty z samorządami i instytucjami w Polsce, obchody 81. rocznicy Niepodległości Polski miały tradycyjnie szeroki zasięg i dobrą organizację. Centralne uroczystości rocznicowe odbyły się 13 listopada w Solecznickim Ośrodku Kultury, które okolicznościowym przemówieniem zagaił przewodniczący Solecznickiego Oddziału Związku Polaków na Litwie, wicemer rejonu Zdzisław Palewicz. Na część artystyczną święta złożyły się gościnne występy orkiestry dętej Technikum Mechanizacji Rolnictwa z Białegostoku oraz wspaniałego chóru z Nowego Miasta.

Lokalne uroczystości z udziałem działaczy Związku, przedstawicieli samorządu odbyły się również w Jaszunach, Białej Wace, Ejszyszkach, Dziewieniszkach, Turgielach, Kamionce i innych miejscowościach, w polskich szkołach i kołach Związku. (jg)

***

Kowieński Oddział Związku Polaków na Litwie pod przewodnictwem Genowefy Chomańskiej tradycyjnie bardzo uroczyście i w rodzinnej atmosferze zorganizował obchody Święta Niepodległości w niedzielę, 14 listopada. Zgromadzeni po niedzielnej Mszyśw. w SzkoleŚredniej Versvř Polacy kowieńscy rozpoczęli uroczyste spotkanie od wysłuchania najstarszej pieśni polskiej "Bogarodzica" w wykonaniu Włodzimierza Chomańkiego i krótkiego przeglądu historycznego tamtych wydarzeń.

Następnie przed zebranymi wystąpili uczniowie szkółki, prowadzonej przez Bożenę Ząbkiewicz w siedzibie Kowieńskiego Oddziału Związku, demonstrując swoje zdolności recytatorskie, wśpiewie i muzyce. W koncercie wzięli też udział zawodowi muzycy - Polacy kowieńscy. Pięknym uzupełnieniem tej miłej imprezy był gorąco przyjęty występ trzech solistek z podwileńskiej "Rudomianki" - Genowefy Ciereszko, Reginy Lachowicz i Heleny Swatkowskiej.

W spotkaniu wziął udział przewodniczący Związku Ryszard Maciejkianiec.

***

14 listopada w Pałacu MSW z patriotycznym programem koncertowym pt. "Z dymem pożarów" wystąpił zespół "Wileńszczyzna".

Na zdjeciu: uczestnicy sztafety harcerskiej na Rossie

(rm)

NG47 (432)