Make your own free website on Tripod.com
Badania opinii

"Vilmorus" opublikował kolejne wyniki sondażu opinii publicznej o popularności polityków i partii politycznych. Populistyczne posunięcia R. Paksasa pozwoliły mu stać się najbardziej popularnym politykiem Litwy, znacznie wyprzedzając prezydenta, którego niekonsekwencja i niesłowność stają się coraz bardziej oczywiste.
Wśród partii przoduje Partia Centrum przed postkomunistyczną LDPP i Konserwatystami. AWPL jest na dziesiątym miejscu.

Program Rządu

11 listopada Sejm RL zatwierdził program Rządu, któremu przewodniczy Andrius Kubilius, dziesiąty premier od chwili ogłoszenia niepodległości w 1989 roku.

Ludobójstwo

W związku ze znacznym zainteresowaniem instytucji Stanów Zjednoczonych odwlekającym się procesem nad A. Lileikisem, Sąd Apelacyjny postanowił raz jeszcze zwrócić się do Departamentu Prawnego USA, który rzekomo ma dowody symulowania choroby przez wyżej wymienionego oskarżonego.

Unia Europejska

W dniach 11 i 12 listopada gościł w Wilnie członek Komisji Europejskiej G. Verheugen, odpowiedzialny za poszerzanie składu Unii Europejskiej. Wizyta odbyła się w tym czasie, kiedy jest oczekiwana decyzja o zaproszeniu Litwy do pertraktacji o przystąpienie do Unii.

Podpisy

Związek Robotników Litwy rozpoczął kampanię zbierania podpisów przeciwko zamykaniu Ignalińskiej Siłowni Atomowej.

Skandal

Kolejny członek rządu, minister Sigitas Kaktys nieprawnie otrzymał działkę pod budowę domu w prestiżowej dzielnicy stolicy - na Antokolu. Minister i członek Sejmu ma też znaczne problemy z zadeklarowaniemśrodków pieniężnych, które wydał przed kilku laty na budowę okazałej willi w pobliżu Możejk, gdzie wcześniej pracował.

NG 47 (432)