Beata Garnyte

"Harfa" w Wilnie

W dniach 20 i 21 listopada w Wilnie koncertował Warszawski Chór Żeński "Harfa". W sobotę, 20 listopada, wystąpił najpierw w Wileńskiej Szkole Średniej im. J. I. Kraszewskiego, później zaś śpiewał w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny przy ul. Trockiej podczas Mszy św. polskiej i litewskiej. W niedzielę chór ten wystąpił w kościele pw. św. Ducha podczas Mszy św. o godz. 12. 00.

Warszawski Chór Żeński "Harfa" działa nieprzerwanie od listopada 1971, początkowo pod dyrekcją Jerzego Kołaczkowskiego i Stefana Głowackiego, zaś od marca 1973 - Janusza Dąbrowskiego. Chór ten początkowo funkcjonował w ramach Towarzystwa Śpiewaczego ?Harfa?, jednak po kilku latach uniezależnił się od męskiej części Towarzystwa Śpiewaczego, po czym uzyskał zgodę księdza rektora Warszawskiego Kościoła Akademickiego pw. św. Anny na odbywanie prób w sali przykościelnej.

Warszawski Chór Żeński "Harfa" często daje koncerty w Polsce. Głównym organizatorem jest oddział mazowiecki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. "Harfa" od samego początku jest członkiem Związku Chórów i Orkiestr. Szybko rozeszła się dobra sława tego chóru, z tego też względu już od 1975 roku na zaproszenia osób prywatnych i organizacji społecznych chór zaczął koncertować za granicą - w Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Danii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, we Włoszech. Wyjazdem, który najbardziej zapadł członkom zespołu w pamięć, była podróż na daleką Syberię, gdzie mimo trzaskających mrozów, witano ich bardzo gorąco.

Zespół często bierze udział w różnego rodzaju Festiwalach Muzyki Chóralnej i to zarówno w tych, które odbywają się w Polsce (Międzyzdrojach i Poznaniu), jak i poza granicami kraju (w Perdenone i Loreto we Włoszech). "Harfa" ma na swym koncie jedną płytę długogrającą, nagraną we Francji. Francuska telewizja FR3 nagrała również jeden z koncertów chóru, po czym odtwarzała go w ciągu kilkunastu kolejnych lat.

Mówią o sobie członkinie zespołu, które na co dzień są m. in. nauczycielkami, pielęgniarkami, księgowymi: "Chór nasz jest zespołem amatorskim w najlepszym tego słowa znaczeniu: jesteśmy amatorkami-miłośniczkami dobrej muzyki i taką właśnie muzykę w jak najlepszym wykonaniu staramy się przedstawić naszym słuchaczom". A repertuar "Harfy" jest bardzo różnorodny. Przeważają w nim co prawda utwory muzyki klasycznej (kościelnej i świeckiej), nie brak jednak utworów popularnych, rozrywkowych, muzyki operowej i operetkowej, trudnych dzieł kompozytorów współczesnych, a nawet piosenek ludowych z całego świata. W wykonaniu chóru możemy również usłyszeć majestatyczne utwory muzyki starocerkiewnej. Jest to w dużej mierze zasługą dyrygenta i kierownika chóru - Janusza Dąbrowskiego, ucznia znakomitego Stefana Stuligrosza. Janusz Dąbrowski wiele utworów zaaranżował na chór żeński, a kilka skomponował specjalnie dla prowadzonego przez siebie zespołu.

Na zdjęciu: Warszawski Chór Żeński "Harfa" w kościele św. św. Piotra i Pawła w Wilnie

Fot. Jerzy Karpowicz

G 48 (433)