Make your own free website on Tripod.com
Beata Garnyte

Spory wokół Placu Katedralnego

Wiele emocji wśród mieszkańców Wilna wywołała zakończona właśnie rekonstrukcja górnego tarasu Placu Katedralnego w Wilnie. Sprawa ta zyskała zarówno swoich zwolenników, którzy cieszą się możliwością upiększenia tak ważnego dla wszystkich miejsca, jak równie zdecydowanych przeciwników. Ci ostatni uważają, że za 17 mln Lt, bo tyle według ostatnich danych kosztowały Litwę prace remontowe, Plac Katedralny mógłby wyglądać o wiele lepiej. Tak m. in. pan Czesław P. z Wilna zaznaczył, że Rząd LR i Samorząd m. Wilna postąpiłyby o wiele rozsądniej, gdyby płyty granitowe sprowadzałyby nie z Chin, lecz skądś bliżej. "Byłoby i szybciej, i taniej."

Również szef dyrekcji firmy odpowiedzialnej za renowację Starówki wileńskiej Česlovas Kaminskas wyraził przypuszczenie, że wiele kłopotów ma przed sobą spółka, której przypadnie w udziale obowiązek sprzątania Placu Katedralnego. Jest to jedyna taka nawierzchnia na Litwie i litewscy specjaliści jak na razie nie wiedzą, w jaki sposób należy ją konserwować.

W chwili obecnej na górnym tarasie Placu Katedralnego ułożono 4 tys. m2 nawierzchni, naprawiono również całkowicie podziemne sieci inżynieryjne. Prace remontowe na Placu Katedralnym mają się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku.

NG 50 (435)