Make your own free website on Tripod.com
Rok Słowackiego

Podsumowanie wyników konkursu

27 grudnia br. w redakcji "Naszej Gazety" odbyło się sfinalizowanie konkursu wiedzy o Juliuszu Słowackim, ogłoszonego w związku z przypadającą w tym roku 190. rocznicą urodzin Poety (4 września 1809 roku) i 150. rocznicą Jego śmierci (3 kwietnia 1894 roku). Warunkiem udziału w konkursie było przygotowanie wyczerpujących odpowiedzi na 13 trudnych pytań.

Nagrody w postaci listu pamiątkowego i pozycji książkowych wręczyli uczestnikom konkursu redaktor naczelny "Naszej Gazety" Ryszard Maciejkianiec oraz polonistki Szkoły Średniej na Lipówce Helena Gasperska i Irena Pryszczepenkoviene, które opracowały warunki i pytania konkursowe w celu popularyzowania twórczości Słowackiego i wiedzy o Nim.

Wśród dorosłych uczestników najlepiej wywiązali się z zadania panowie: Stanisław Mikonis z Butrymańc (rejon solecznicki) , Edward Mackiewicz ze Świetnik (rej. trocki) i Henryk Borkowski z Koleśnik (rejon solecznicki). Spośród uczniów szczególnie wyróżniły się prace Jerzego Sobolewskiego z Wileńskiej Szkoły Średniej nr 5, Anny Walukiewicz z Ejszyskiej Szkoły Średniej oraz zbiorowa praca uczniów klasy 11 z Koleśnickiej Szkoły Średniej. Pomyślnym był również udział Anny Pansewicz i Reginy Uczkuronis z Koleśnickiej Szkoły Średniej, Edwarda Gajewskiego z Wilna, uczniów klasy 9 Bezdańskiej Szkoły Średniej z nauczycielką Edytą Klimaszewską na czele oraz Żanny Surwiło ze SzkołyŚredniej im. Jana Pawła II.

W czasie pobytu w redakcji zwycięzcy konkursu zapoznali się również z internetowymi możliwościami "Naszej Gazety" oraz trybem korzystania z poczty elektronicznej.

Po wręczeniu nagród, ufundowanych przez Główną Księgarnię Naukową im.Bolesława Prusa w Warszawie (00-068 Warszawa ul.Krakowskie Przedmieście 7, tel. 826-18-35, http://www.gkn-prus.com.pl), polską księgarnię "Elephas" w Wilnie(Wilno, ul.Olandř 3, tel.25-30-55) oraz redakcję tygodnika "Nasza Gazeta", goście udali się na wycieczkę po Wilnie. Zwiedzili przede wszystkim miejsca związane z Juliuszem Słowackim. Na Rossie złożyli kwiaty na grobach Matki i Serca Syna, Euzebiusza Słowackiego i Augusta Becu.

Spotkanie z laureatami konkursu zakończyło się wspólnym posiłkiem, wzajemnym złożeniem życzeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2000 Roku.

Fot. Jerzy Karpowicz

Anna Milewska

NG 1-2 (438)