Make your own free website on Tripod.com
Otwarcie Izby Palm w Ciechanowiszkach

W niedzielę, 9 stycznia br. w podwileńskich Ciechanowiszkach z udziałem władz rejonu wileńskiego i licznych gości odbyła się niecodzienna impreza - uroczyste otwarcie Regionalnej Izby Palm i Użytku "Cicha Nowinka".

Dwupokojowa izba wyposażona w autentyczne wiejskie meble i sprzęt, które służyły ludziom tego regionu w pierwszej połowie minionego wieku, i rękodzieło palmiarek - różnobarwne palmy wileńskie, są miłym dla oka i ważnym dla historii dowodem dorobku naszej kultury.

Po niefortunnych wydarzeniach, związanych z próbą otwarcia muzeum w Niemenczynie, powyższa impreza przebiegała bardzo składnie.

Uroczystości otwarcia towarzyszył występ zespołu palmiarek "Cicha Nowinka", który przedstawił zebranym regionalne widowisko "Przy wigilijnym stole", któremu towarzyszyło wykonanie kolęd. Godny odnotowania jest również występ dwóch młodziutkich o wspaniałych głosach solistek zespołu - Krystyny Wiszniewskiej i Agaty Zamaro.

Mamy więc na mapie Ziemi Wileńskiej kolejne miejsce godne zwiedzania - ośrodek dokumentujący dorobek ciechanowiskich palmiarek.

Do tematu tego jeszcze wrócimy.

Fot. Bronisława Kondratowicz

NG 3 (439)