Make your own free website on Tripod.com
Tydzień w skrócie

Na urlop

Prezydent Litwy V. Adamkus udał się w piątek na urlop. Głowa państwa najpierw udał się do Chicago, w którym na niego czekała przebywająca tam od tygodnia małżonka. Następnie państwo Adamkusowie wybierają się do Meksyku, gdzie na wybrzeżu Pacyfiku spędzą resztę urlopu. Tradycji spędzania z przyjaciółmi urlopu pośród zimy prezydencka para przestrzega już ponad dwadzieścia lat.

Cięcie

W ramach akcji oszczędzania środków rząd Litwy postanowił pozostawić dla poszczególnych grup socjalnych tylko jedną godzinę nieodpłatnych lokalnych rozmów telefonicznych.

Mianowali

Rada nadzorcza SA "Lietuvos geleţinkeliai" (koleje litewskie) odwołała dyrekcję przedsiębiorstwa. Nowym dyrektorem generalnym spółki został mianowany były ambasador Litwy w Rosji Romualdas Kozyrovičius. Koleje są obecnie w stadium reorganizacji. Za rok powinna ruszyć prywatyzacja tej spółki.

Jakość

Państwowa Inspekcja Jakości w ciągu minionego roku sprawdziła produkcję wartości około 359 mln. Lt. Sprawdzian wykazał, że wymaganiom jakości nie odpowiadają towary o łącznej wartości 50 mln. Lt.

Dotacja

W tegorocznym budżecie na rolnictwo przeznaczonych jest 659 mln. Lt. Sąsiednia Łotwa na te cele przeznaczyła 329 mln Lt, z kolei Estonia na wsparcie swego rolnictwa wyda zaledwie 156 mln. Lt. Wydatki Litwy na rolnictwo są również większe ani - żeli w Czechach i na Węgrzech

Strajk

Na czwartek, 27 stycznia planowany jest całodzienny strajk pracowników zajezdni autobusowych i trolejbusowych. Jeżeli nie zostaną uwzględnioneżądania kierowców, które dotyczą między innymi wypłacania w terminie wynagrodzenia za pracę, podwyższonego z 1200 do 3000 Lt, 27 stycznia na ulice Wilna nie wyjadą należące do gestii stołecznego samorządu autobusy i trolejbusy.

NG 5 (441)