Make your own free website on Tripod.com
Sylwetki litewskich działaczy społeczno - politycznych

Algirdas Saudargas,

minister spraw zagranicznych, zwrócił uwagę, że w memorandum o pomocy finansowej Komisji Europejskiej w zamknięciu Ignalińskiej Elektrowni Atomowej twierdzi się mylnie, iż pierwszy reaktor IEA ma być zatrzymany do 2005 roku, drugi natomiast - w roku 2009. O losie drugiego reaktora Litwa zadecyduje tylko w 2004 r. Najpewniej KE spodziewała się, że ten błąd wykorzysta do wywierania nacisków.

Juozas Imbrasas,

mer miasta Wilna, postanowił przejść z partii konserwatystów do coraz popularniejszego Związku Liberałów. J. Imbrasas twierdził, że jest konserwatystą "z zasady", ale bardziej mu odpowiada styl pracy eks-premiera Rolandasa Paksasa. Dotychczas J. Imbrasas zdobył rozgłos w prasie z powodu bliskich powiązań ze swą sekretarką oraz noworocznego balu w Ratuszu wileńskim, wydanym za pieniądze samorządu.

Visvaldas Račkauskas,

komisarz generalny Departamentu Policji, wykraczając przeciwko uchwale rządu, zezwolił na zakup 22 nowych samochodów "Rover", FIAT, "Volkswagen". Ich wartość wynosi 1,5 mln litów. V. Račkaukas twierdzi, że "policja bez nich (samochodów) nie może pracować?. Co więcej, państwo nie jest na tyle bogate, aby mogło kupować tylko tanie samochody.

("Veidas" nr 2, 2000 r.)

NG 5 (441)