Make your own free website on Tripod.com
Grażyna Bartosewicz

Mieć własne zdanie

W naszym życiu często się zdarza, że bez przerwy zmieniamy zdanie. Do żadnej opinii nie przywiązujemy się na stałe. Dlaczego tak jest? Czy tak naprawdę trudno jest zachować w różnych sytuacjach życiowych własne poglądy i zdanie?

Nierzadko młodzież ulega wpływom ludzi, którzy mają silną osobowość i dar przekonywania. Osoby, łatwo ulegające wpływom, mają problemy z odnalezieniem własnego prawdziwego "ja". Źródła tych problemów tkwią najczęściej w dzieciństwie. Jeśli ojciec lub matka narzuca dziecku swoją wolę, to nie ma ono możliwości dokonywania żadnych wyborów ani wyrażania swoich pragnień. Później, jak już dorośnie, może mu brakować wiary w siebie. Rodzą się wątpliwości co do swojej inteligencji, zdolności, intuicji. Trudno jest mu podjąć jakąkolwiek decyzję. Tacy ludzie potrzebują uznania z czyjejś strony, docenienia, pochwały.

Młodzież często też ulega wpływom mody. Liczne dziewczęta przeraża już sama myśl, że mogłyby pójść do dyskoteki w sukience, w której nikt już nie chodzi, ponieważ jest niemodna, z przeszłego sezonu. Czasem warto jest jednak zastanowić się nad tym, gdy twoja koleżanka kupiła jakieś modne ubranie, czy też powinnaś kupić identyczne. Jeżeli wszyscy twoi znajomi szaleją na punkcie jakiegoś zespołu, którego dotychczas nie znosiłaś, czy także zaczniesz słuchać jego muzyki i udawać przed sobą, że ci się podoba. Zastanów się, czyż twoje życie nie jest dostatecznie bogate, że starasz się uszczknąć coś z życia innych ludzi. Czasem trzeba może wsłuchać się w siebie i odpowiedzieć na pytania: Jaka jestem naprawdę? Co jest dla mnie ważne? Co lubię, wiem, umiem, potrafię? Zastanów się, czy dana moda naprawdę ci odpowiada. Przecież za pomocą modnego stroju nie da się zaradzić poważnym życiowym kłopotom . Niektórzy uważają też, że ci, którzy nie podlegają zmianom mody, są nudziarzami, ponieważ zawsze są wierni swoim poglądom, podczas gdy cały świat wokół nich nieustannie się zmienia. Może jednak właśnie ci ludzie wiedzą, czego naprawdę chcą od życia i nieważne, co by się wydarzyło, zawsze potrafią wszystkiemu zaradzić.

Zapytałam też kilka osób, czy czyjeś zdanie często zmienia ich poglądy, opinie i wywiera wpływ na ich życie. Padły takie oto odpowiedzi:

Ryszard, lat 22: "Zawsze wysłuchuję zdania innych ludzi, ale w życiu wszystko robię według swoich poglądów. Nie zawsze jednak mogę otwarcie powiedzieć wszystko, co myślę. Boję się ośmieszyć przed swymi kumplami, dlatego w takich wypadkach milczę. Na ogół sądzę, że nie jestem zależny od czyjegoś zdania. Zawsze wiem, na co mnie stać i czego chcę od życia."

Anna, lat 20: "Ze zdanie innych ludzi zawsze się liczę, szczególnie tych, którzy są dla mnie autorytetem. Trudno jest mi podejmować decyzje, dlatego często radzę się kogoś, gdy mam jakieś wątpliwości. Jeżeli jednak podjęłam jakąś decyzję i jestem pewna jej słuszności, trudno jest mię przekonać, żebym zmieniła swoje zdanie."

Dariusz, lat 21: "Zazwyczaj trzymam się twardo swoich poglądów i zawsze mam własne zdanie. Jednak czasem, jeżeli ktoś potrafi mi udowodnić,że nie mam racji, swoją opinię na jakiś temat mogę zmienić. Uważam,że każdy człowiek może się mylić i dlatego warto jest wysłuchać cudzego zdania. Zawsze jednak sam podejmuję decyzje i większego wpływu nikt na mnie nie ma."

NG 5 (441)