Make your own free website on Tripod.com
Babciu! Jesteś najlepszą na świecie

W naszej szkole odbyło się święto Babci i Dziadka. Zaprosiliśmy swoich dziadków i babcie. Niestety, przyszedł tylko jeden dziadek - to pan Józef Wieliczko, a pozostałe - to nasze ulubione Babciunie.

Prowadząca imprezę, uczennica klasy 8, Juliana Brazil, zwróciła się do dzieci z pytaniem, jak zwracają się wnuczęta do swych babć i dziadków. Odpowiedź była taka: babciu, babuleńko, babciuniu, babuniu, dziadku, dziaduniu, dziaduś, a niektóre (zasłyszane) - baba, dziad, dziadyga.

Podziękowano babciom i dziadkowi za ich aktywny udział we wszystkich imprezach. To są Stefania Wojczuloniene, Józef Wieliczko, Sawicka, Markiewicz.

Później odbył się koncert. Każdy starał się wystąpić jak najlepiej przed swoją babcią. Były to tańce, scenki, wierszyki.

Poprosiliśmy p. Stefanię Wojczuloniene, by opowiedziała o swym dzieciństwie.

Bardzo trudne były to czasy, ale wesołe. Wieczorami po ciężkiej pracy zbierały się dzieci i młodzież na boisku i bawiły się w różne gry. O rozrabianiu nie było mowy.

I na zakończenie zadeklamowała wiersz:

?W poniedziałek, wtorek
Szyła baba wózek.
W środę sprułażywo,
bo uszyła krzywo.
Widział stary Bartek,
jak znów szyła w czwartek
W piątek i sobotę
na nowo robota,
a niedzielę całą spała,
bo się bardzo spracowała.?

A oto konkurs dla babć. Musiały odgadnąć na podstawie melodii jaka to piosenka. Okazało się, że wszystkie piosenki są znane i wtedy razem śpiewano. Jak w prawdziwym zespole babć. Były to "O, mój rozmarynie..", "Rozkwitały pąki białych róż...", "Przybyli ułani...", "Poszła Karolinka...".

I ... zaproszono na tę imprezę rodzinę Saszenków, która bardzo urozmaiciła to święto. Urocze dziewuszki: Aneta i Ewelina (dobrze wszystkim znane) były upiększeniem imprezy. W czasie śpiewania "Rodzinny dom" - większość babć miały łzy w oczach. A kiedy zanucono "W zielonym gaju", to pary zawirowały w takcie walca.

Więc ta impreza przekształciła się w prawdziwe święto, które zostawiło w sercu każdej babci i dziadka radosne wspomnienia. A my, uczniowie, byliśmy zadowoleni z tego, że sprawiliśmy przyjemność swym najbliższym osobom.

Kochane nasze babcie dziękowały paniom, które przygotowały tę imprezę.

Wala Bosak
Klasa 7
Szkoła Podstawowa
w Szklarach, rej. trocki

NG 7 (443)