Make your own free website on Tripod.com
Sylwetki litewskich działaczy społeczno - politycznych

Arűnas Šikšta

Przewodniczący zarządu "Hansabank"Uruchomiona w roku ubiegłym filia banku estońskiego "Hansapank" zwiększyła kapitał akcyjny z 33 mln do 53 mln litów. Wydaje się,że właściciel banku "Swedbank" rozgląda się za którymś prywatyzowanym bankiem państwowym.


Jonas Sirvydis

Dyrektor generalny "Achemy"Europejscy producenci nawozów wytaczają "Achemie" sprawę antydumpingową nie tylko z powodu nawozów płynnych, ale też saletry amonowej. Nawozy płynne z Janowa zajmują 17,5 proc., a saletra -5,2 proc. rynku UE.Vygaudas Ušackas,

wiceminister spraw zagranicznych oraz główny negocjator Litwy na rozmowach w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej, został wybrany na członka Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych (IISS). Instytut został utworzony w 1958 roku w Wielkiej Brytanii. Zrzesza on 2500 członków z ponad stu państw. Instytut przygotowuje prace analityczne, dotyczące międzynarodowych kwestii strategii.
Raműnas Karbauskis,

poseł na Sejm i lider Partii Chłopskiej, określił prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa jako zdrajcę. Z taką krytyką przywódca kraju spotkał się z powodu jakoby zainicjowanych przezeń i przez rząd poprawek do artykułu 47 Konstytucji, które pozwoliłyby cudzoziemcom nabywać na Litwie ziemię o przeznaczeniu rolniczym. Jak dotychczas, o tej inicjatywie nigdzie oficjalnie nie ogłaszano.

NG 8 (444)