Make your own free website on Tripod.com
Sylwetki litewskich działaczy społeczno - politycznych

Julius Kvaraciejus, Prezydent "Žvaigždžiř pienas"

W roku ubiegłym koncern miał 5,6 mln Lt zysku, obrót wyniósł 183 mln litów.Dzięki takim wynikom znalazł się on na drugim miejscu, ustępując jedynie spółce "Rokiškio sűris". Zajmująca 25 proc. rynku mleczarskiego spółka pracuje bez zadłużeń.
Edvardas Makelis Minister rolnictwa

Rządowi coraz trudniej jest uzgadniać interesy plantatorów buraków cukrowych i przetwórców. Minister prosi firmę "Danisco Sugar" o pomoc finansową dla rozliczenia się za buraki cukrowe, natomiast Duńczycy domagają się, aby nie przywracać dożycia cukrowni w Mariampolu.
Valerijonas Valickas,

jeden z pierwszych twórców urzędu celnego Litwy, jego kierownik w latach 1990-1992, został mianowany nowym głównym celnikiem. V. Valickas wygrał konkurs jeszcze w roku ubiegłym, ale stanowiska nie obejmował, dopóki komisja badała fakty, jaką miał on reputację w przeszłości. Komisja nie ustaliłażadnych ważnych argumentów, z powodu których nie byłoby można mianować V. Valickasa na stanowisko szefa urzędu celnego.Virginijus Sabutis,

prokurator dzielnicowy m. Wilna, jak ustaliła komisja Prokuratury, naruszył dyscyplinę służbową. V. Sabutis zwlekał z udzieleniem odpowiedzi na zapytanie Rosji w sprawie przelania 200 tys. dolarów na osobiste konto Rolandasa Paksasa w Austrii. V. Sabutis jest synem posła na Sejm Liudvikasa Sabutisa, który otrzymał na Zwierzyńcu parcelę, gdy R. Paksas był merem Wilna.Gediminas Vagnorius, eks-premier,

gdy wybuchł skandal w związku z tym, że fikcyjne firmy skradły od państwa miliony, zwracając PVM (VAT), twierdził, że są to skutki "liberalizacji" obecnego rządu. Poseł na Sejm Algirdas Butkevičius ustalił, że najwięcej PVM z budżetu zwrócono w miesiącach administracji G. Vagnoriusa. Więc, kto może zaprzeczać, że były porządek komuś bardzo się podobał?

("Veidas" z 10-16 l02 2000 r.)

NG 9 (445)