Make your own free website on Tripod.com
Tydzień w skrócie

Dwa lata

26 lutego minęły dwa lata od objęcia przez V. Adamkusa urządu prezydenta. Były obywatel Stanów Zjednoczonych jest drugim z kolei prezydentem Litwy po odrodzeniu państwa litewskiego w 1990 roku.

Wiec

Aktywiści kilku prawicowych partii i organizacji społecznych przeprowadzili wiec na placu Niepodległości w Wilnie. Na wiecu oskarżono prezydenta V. Adamkusa i pracowników urzędu prezydenckiego o próbę rehabilitacji agentów KGB. Powodem tych oskarżeń stało się wyróżnienie przez głowę państwa wysokimi odznaczeniami państwowymi byłej premier K. Prunskienë i ministra spraw wewnętrznych M. Misiukonisa, którzy są oskarżeni o współpracę z sowiecką policją polityczną.

Banknoty

Jeszcze w pierwszym półroczu br. Bank Litewski zamierza wyemitować 100 - litowy banknot nowego wzoru. Natomiast w końcu roku do obiegu zostanie wprowadzony banknot 500 - litowy.

Wizy

Obywatele Litwy od 1 kwietnia będą mogli podróżować do Japonii bez wiz. Obywateli Japonii, którzy odwiedzają Litwę, wizy nie obowiązują już od roku 1994.

Pożyczka

Rząd Litwy udzielił już trzeciej z kolei pożyczki dla sprywatyzowanej przez amerykański koncern "Williams International" "Mażeikiř nafta". Tym razem z kasy państwowej na konto amerykańskiej firmy wpłynęło 86 mln Lt. Nieco wcześniej rząd pożyczył "Mażeikiř nafta" 125 mln USD

NG 10 (446)