Make your own free website on Tripod.com
Michał Sienkiewicz członek zespołu "Solczanie"

Wśród miłych przyjaciół w Warszawie

Kontakty, nawiązane z Wiesławą Kędzierską z fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", zaowocowały zaproszeniem naszego folklorystycznego zespołu pieśni i tańca "Solczanie" do Warszawy na "Wileńskie Kaziuki", które odbyły się 3 - 5 marca br.

Po wielogodzinnej jeździe Warszawa wita nas niezwykłą iluminacją. Wkrótce docieramy do mety, czyli do Konstanciny Jeziornej do Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, gdzie bardzo serdecznie powitała nas matka przełożona.

W sobotni poranek odbyła się Msza św. w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej w Domu Sióstr od Aniołów, której wspólnie z siostrami Domu, w tym z 9. seniorkami, mieszkankami Domu Sióstr od Aniołów w Wilnie do 1945 roku, wysłuchał zespół "Solczanie". Wkrótce po Mszy świętej pani Wiesława Kędzierska przejęła opiekę nad nami aż do końca pobytu.

Udaliśmy się na zwiedzanie Warszawy. Potem w sobotnie popołudnie odbyła się najważniejsza dla nas uroczystość - koncert. Sala była wypełniona po brzegi. Zgromadziło się tu wiele wybitnych osobistości. Akowcy z Wileńszczyzny i inni mieli widoczne wzruszenie na twarzach, które udzieliło się całej sali. Końcowym akcentem koncertu była wspólnie odśpiewana pieśń ?Kwiaty polskie?. Po koncercie udaliśmy się na jarmark "Kaziuk Wileński 2000 w Warszawie". Odbyło się złożenie kwiatów przy grobie śp. księdza Jerzego Popiełuszki i wspólna modlitwa, jak również zwiedzenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach i złożenie kwiatów przy pomniku "Krzyż Ponarski" pomordowanych w Ponarach Polaków.

W niedzielę po porannej Mszy św. w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej w Domu Sióstr od Aniołów było zwiedzanie Zamku Królewskiego i spacer Traktatem Królewskim. Później w kościele p. w. Św. Anny w Wilanowie, wyznaczonym jako odpustowy z okazji Roku Jubileuszowego, Mszę św. odprawili ksiądz prałat Bogusław Bijak wspólnie z ks. Józefem Aszkiełowiczem. W czasie nabożeństwa śpiewał zespół "Solczanie".

W po brzegi wypełnionym kościele wspólnie odśpiewano "Boże coś Polskę". Po występach dalszy ciąg świętowania. Zwiedzenie Pałacu i Parku króla Jana Sobieskiego. Pożegnalny obiad w Domu Sióstr od Aniołów. Mnóstwo serdecznych rozmów, nawiązanie nowych kontaktów, dyskusje, wymiana doświadczeń i ponowne zaproszenia

Późnym wieczorem obejrzeliśmy w Operze Narodowej balet "Grek Zorba". Czas mijał bardzo szybko. Nadeszła chwila powrotu do domu i równo o godz. 24.00 zespół "Solczanie" wyruszył z Warszawy do Solecznik. Zabraliśmy ze sobą mnóstwo przepięknych wrażeń.

Dzisiaj pozostały nam tylko przyjemne wspomnienia. Za tak miły pobyt w Warszawie ogromne dzięki składamy prezesowi fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" p. Wiesławowi Turzańskiemu, dyrektorowi Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicy Warszawa - Żoliborz Grzegorzowi Glebowiczowi i naczelnikowi p. Ewie Krajskiej, Zgromadzeniu Zakonnemu Sióstr od Aniołów z matką przełożoną na czele, prezesowi Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń i Asekuracji S. A. "Warta" p. Janowi Gawryałowi, stowarzyszeniu "Dobra Nowina" przy parafii N. M. P. ks. proboszczowi Kazimierzowi Wójcikowi, pani Wiesławie Kędzierskiej z rodziną szczególnie za całą organizację pobytu zespołu w Warszawie, dyrektorowi Solecznickiego Parku Autobusowego Edgarowi Obłoczyńskiemu, kierowcom autokaru p. Janowi Juchiewiczowi oraz specjalnie Samorządowi Solecznickiemu za ciągłe wsparcie i pomoc zespołowi "Solczanie".

Fot. Bronisława Kondratowicz

***

Prezes zespołu Zofja Graznowa

Tel. 37 050 51 358
55 708

Kierownik artystyczny Renata Brasel

Tel. 3702 41 7495

Adres zespołu

4090 Salćininkai (Soleczniki) ul. Vilniaus 4 Ośrodek Kultury

NG 12 (448)