Make your own free website on Tripod.com
Beata Garnyte

"Misterium Męki Pańskiej"
na Piaskach

"Misterium Męki Pańskiej" - to tytuł przedstawienia, które w dniach 18, 19, 25 i 26 marca w kościele Franciszkańskim przy ulicy Trockiej wystawiał "Polski Teatr w Wilnie" wespół ze studium teatralnym Gimnazjum im. A. Mickiewicza.

Aktorzy, biorący udział w przedstawieniu, nie mogli w tych dniach narzekać na brak zainteresowania dla swej pracy ze strony wiernych. Kościół Franciszkański podczas wszystkich przedstawień był bowiem wypełniony po brzegi. Widzów nie odstraszył ani brak ogrzewania, ani też wstrząsający widok świątyni, której wystrój wnętrza został całkowicie zniszczony - mury zostały pozbawione wszelkich ozdób, tylko tu i ówdzie dostrzec można ślady dawnej świetności.

To właśnie wnętrze, mimowolnie nasuwające na myśl prastare katakumby, w których się gromadzili pierwsi chrześcijanie, nadało przedstawieniu niepowtarzalnej wręcz, zdaniem wielu widzów, atmosfery. Gdy zaś na to się nałożyła wspaniała gra aktorów, Misterium nabrało niezwykle realistycznych kształtów. Przybyli na to przedstawienie wierni cofnęli się niejako w czasie i stali się naocznymi świadkami najbardziej dramatycznych scen z życia Jezusa Chrystusa. W rolę tę wcielił się Tadeusz Różycki, aktor przybyły z Paryża. On też był reżyserem "Misterium Męki Pańskiej".

O profesjonalizmie aktorów najlepiej mogły świadczyć łzy w oczach widzów. Misterium więc stało się swoistym oczyszczeniem, tak potrzebnym wiernym w okresie Wielkiego Postu.

Na zdjęciu: Tadeusz Różycki.

NG 14 (450)