Make your own free website on Tripod.com
Tydzień w skrócie

Wybory

Prezydent Litwy V. Adamkus rozpisał kolejne wybory parlamentarne. Zgodnie z prezydenckim dekretem posłów do nowego Sejmu będziemy wybierać 8 października.

Amnestia

Prezydent Adamkus podpisał akt ustawy o Amnestii. Na mocy tej ustawy więzienia opuści ponad pięciuset więźniów. Jeszcze dla pół tysiąca więźniów na mocy prezydenckiej amnestii zostaną zmniejszone wyroki.

Skandal

Słynny z licznych skandali przedsiębiorca J. Urka oskarżył przewodniczącego Sejmu RL V. Landsbergisa o nie zwrócenie 100 tys. USD długu. Jako dowód J. Urka przedstawił umowę o udzieleniu V. Landsbergisowi tej pożyczki. Jak twierdzi litewska prasa, podpis, widniejący pod tym dokumentem, nie jest podobny do podpisu przewodniczącego parlamentu. Umowa również nie ma niezbędnych dla takiego dokumentu rekwizytów: adresów pożyczającego i dłużnika oraz ich kodów osobistych.

Proces

Wileński Sąd Okręgowy wznowił proces przeciwko byłemu szefowi litewskiej profaszystowskiej służby bezpieczeństwa w okresie II wojny światowej A. Lileikisowi. Sąd wyznaczył 92 - letniemu Lileikisowi już piątą ekspertyzę medyczną. Były szef Saugumy jest oskarżony o współudział w morderstwie 75 Żydów z Wileńszczyzny.

Wzrost

Jak podaje Departament Statystyki w pierwszym kwartale br., w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego o 4,2 proc. wrósł produkt krajowy brutto i wynosi obecnie 10,4 mld Lt.

NG 19 (455)