Make your own free website on Tripod.com
Sylwetki litewskich działaczy
społeczno politycznych

Reinoldijus Šarkinas

Przewodniczący zarządu Banku Litewskiego Na Litwie zezwolono na założenie jednostek jeszcze dwóch banków zagranicznych - przedstawicielstwa niemieckiego "Vereins und Westbank" oraz oddziału fińskiego "Merita Bank". Prócz tego oddziałowi niemieckiego ?Nord/LB? zezwolono na przyjmowanie wkładów mieszkańców.

Adolfas Šleževičius

Eks-premier może swobodniej odetchnąć - wobec niego przerwano sprawę karną. A. Šleževičiusa oskarżano o straty, wyrządzone bankom LAIB i "Vilniaus bankas'' oraz zaszkodzenie interesom państwa, jak też sfałszowanie oficjalnego dokumentu. Proces trwał od roku 1996. Jednakże Wileńska Prokuratura Okręgowa nie potrafiła udowodnić oskarżeń i była krytykowana, że upolitycznia sprawę.
Česlovas Stankevičius

Minister ochrony kraju, został wplątany w skandal inwigilacyjny. Jak pisał dziennik "Respublika", przed rokiem w gabinecie byłego dowódcy batalionu brygady "Geležinis vilkas" Antanasa Romaški w Olicie wykryto aparaturę podsłuchową. Sądzi się, że założył ją II departament Ministerstwa Ochrony Kraju, podległy Č. Stankevičiusowi. Minister twierdzi, że o tym nic nie wiedział.

Vytautas Dudenas

Minister finansów, konserwatysta, wyjechał do USA na ferie wielkanocne. Zimą również dwa tygodnie urlopował w Ameryce, w której mieszkał przed powrotem na Litwę. Minister wypoczywa, gdy budżet państwa jest poważnie zagrożony, nie wpłynęło do niego bowiem 168 mln litów. V. Dud?nas nie zwraca uwagi na wezwania ekspertów gospodarczych do zrewidowania wydatków państwa, szczególnie niektórych ministerstw.

("Veidas" z 20 04 2000 r.)

NG 19 (455)