Beata Garnyte

Teatr duszy

29 kwietnia br. w Wilnie odbył się tradycyjny, bo już IV Festiwal Teatrów Szkolnych "Teatralny rachunek sumienia".

Festiwal ten zorganizowany został przez Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolną" i Towarzystwo Miłośników Teatrów Szkolnych przy współudziale Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Białymstoku i Wileńskiego Teatru Wyobraźni. Udział w nim wzięły szkolne zespoły teatralne z Wilna, Rukojń, Awiżeń, Landwarowa, Rudomina, Turgiel, Kowalczuków i in. Ponadto w festiwalu tym udział wzięli również goście z Dyneburgu (Daugavpilsu), którzy na scenie Szkoły Średniej im. Wł Syrokomli wystawili "Księżniczkę na ziarnku grochu".

Od wczesnego rana (rejestracja uczestników festiwalu rozpoczęła się bowiem o godzinie ósmej) Szkołę Średnią im. Wł. Syrokomli wypełnili młodociani aktorzy, ich zdenerwowani kierownicy i oczywiście rodzice. Wkrótce też rozpoczął się doroczny przegląd zespołów teatralnych, który trwał tego dnia bez mała 9 godzin. Podziwiać tylko należy wytrwałość tych, którzy tego dnia obejrzeli występy wszystkich zespołów, rezygnując przy tym z pięknego wiosennego dnia. Jednak, jak mówili już po eliminacjach, dzień ten nie poszedł na marne. Chociaż, jak stwierdzili, obejrzeli też tego dnia kilka mniej udanych spektakli, jednak ogólnie rzecz biorąc przedstawione przez szkolne teatrzyki interpretacje znanych i lubianych bajek i opowiadań bardzo im się podobały.

Nie lada też zadanie stanęło również tego dnia przed jurorami - jak i co roku mieli oni wytypować zwycięzców. Za najlepsze szkolne zespoły teatralne komisja, w skład której weszli Maria Żeszko (prezes Podlaskiego Oddziału "Wspólnoty Polskiej"), Izabela Półtorak (wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia), Krystyna Damulewicz (kierowniczka wydziału kultury m. Białystok), Emilia Betlejewska (dyrektor Toruńskiego Teatru Lalek '''Zaczarowany świat'') uznała teatrzyk "Kolorowy świat'' ze szk. śr. im. Wł. Syrokomli, który pod kierownictwem A. Zienkiewicz wystawił "Pory roku'', jak też teatrzyk "Twardy orzeszek" ze szk. śr. nr 36, który pod kierownictwem D. Markiewicz wystawił sztukę "W noc sylwestrową". Właśnie te dwa zespoły i podzieliły między sobą miejsce pierwsze. Ponadto zespół teatralny ze szk. śr. im. Wł Syrokomli otrzymał też nagrodę specjalną, a była nią kukiełka, przedstawiająca Żołnierza ze spektaklu "Żołnierz i bieda"Białostockiego Teatru Lalek.

Drugie miejsce w tym roku przyznane zostało teatrzykowi "Kolorowy świat" ze szkoły podstawowej w Kolonii Wileńskiej za spektakl kukiełkowy "Brzydkie kaczątko" (kier. M. Naganowicz), trzecie - teatrzykowi szkolnemu z Landwarowa za wystawienie "Złotej rybki" (kier. K. Trojko), czwarte miejsce - teatrzykowi "Krasnoludki" ze Szkoły Średniej nr 1 w Podbrodziu za inscenizację "Kopciuszka" (kier. K. Słaboda), piąte zaś teatrzykowi "Złote marzenie" ze Szkoły Średniej im. Jana Pawła II za wystawienie "Ducha zamku w Canterwille" (kier. J. Stankiewicz).

Jak i co roku, zwycięzcy festiwalu otrzymali wiele wartościowych nagród, ufundowanych przez jego organizatorów, jak też Konsulat Generalny RP w Wilnie (nowe magnetofony), Departament Mniejszości Narodowych i Wychodźstwa przy Rządzie RL (bilety do Teatru Opery i Baletu), Zarząd Krajowy i Oddział Podlaski w Białymstoku "Wspólnoty Polskiej". Ci ostatni zwycięzcom miejsca pierwszego ufundowali nagrodę specjalną, a mianowicie wyjazd na wycieczkę do Polski.

Opadła kurtyna,
Ale nowe przedstawienie w Tobie się zaczyna,
Znów przeżywasz, znowu myślisz, śmiejesz się i wzruszasz...
Miej swój teatr i odwiedzaj aktorów na scenie,
I powtarzaj, i odmieniaj wraz z nimi marzenia...

Zamykając IV Festiwal Teatrów Szkolnych prezes "Macierzy Szkolnej" Józef Kwiatkowski serdecznie podziękował młodym artystom, ich rodzicom i kierownikom wszystkich teatrów szkolnych za ten ogromny trud włożony w przygotowanie przedstawień. Stwierdził też, że tego rodzaju festiwale będą się odbywać dopóty, dopóki dzieci będą lubić bajkę i fascynować się teatrem. Chciałoby się tu wyrazić życzenie, oby tak było zawsze.

Na zdjęciu: fragment występów jednego ze szkolnych zespołów

Fot. Waldemar Dowejko

NG 19 (455)