Make your own free website on Tripod.com
Witaj Maj, Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!

Z roku na rok nabierają uroku i rozmachu obchody Święta Narodowego - Dnia Konstytucji Trzeciego Maja na Litwie. Co prawda świętują jak na razie tylko Polacy. Ale wszystko wskazuje na to, że społeczeństwo litewskie zaczyna uświadamiać sobie, iż historycznego dzieła dokonano wspólnie głosami posłów z Korony i Litwy i nie ma potrzeby dystansowania się od tego, co przynosi chlubę Obojgu Narodom.

Obchody 209 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja rozpoczęły się w ubiegłą niedzielę i trwały w ciągu całego tygodnia. Złożyły się na nie odbywające w różnych miejscowościach, szkołach i kołach Związku prelekcje, wykłady, spotkania i występy polskich zespołów.

Szczególnie uroczyście w roku bieżącym święto obchodzono w Ejszyszkach, gdzie już 30 kwietnia tej dacie swój piękny galowy występ poświęcił zespół "Ejszyszczanie".

3 Maja z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Dom Polski w Ejszyszkach zorganizował koncert, na który złożyły się utwory Fr. Chopina i K. Kurpińskiego w wykonaniu Tatiany Szczepankiewicz (sopran) i Ewy Chodkowskiej (sopran) z Gdańska.

Kowieński oddział Związku tradycyjnie od chwili, kiedy takie uroczystości można było świętować, 5 maja zorganizował spotkanie członków Związku wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Referat, poświęcony Konstytucji Trzeciego Maja, wygłosiła prezes oddziału Genowefa Chomańska. Obchodom towarzyszyły występy i deklamacje uczniów polskiej szkółki niedzielnej oraz świetnego zespołu "Kotwica".

Korzystając ze spotkania, Polacy kowieńscy wysunęli swoich delegatów na kolejny zjazd Związku.

W uroczystościach w Ejszyszkach i Kownie wziął udział przewodniczący Związku R. Maciejkianiec.

* * *

Centralne obchody uroczystości odbyły się w Wilnie w dniu 3 maja. O godzinie 12 przed płytą na kwaterze wojskowej na Rossie, gdzie spoczywa Matka i Serce Syna honorową wartę zaciągnęli harcerze i kombatanci. Złożyć kwiaty i wieńce przybyli ambasador RP w Wilnie prof. Eufemia Teichmann wraz z towarzyszącymi osobami, przedstawiciele polskich organizacji społecznych, polskich szkół, samorządów wileńskiego i solecznickiego, liczne pielgrzymki i wycieczki z Polski.

Przemawiając do zebranych prof. Eufemia Teichmann nawiązała do historii i znaczenia Uchwały Rządowej z Trzeciego Maja 1791 roku, złożyła również pozdrowienia i życzenia zebranym przy płycie oraz wszystkim Polakom na Litwie.

Modlitwę w intencji Ojczyzny odmówił ks. dziekan Mirosław Balcewicz.

Spotkaniu towarzyszył występ zespołu "Lira" pod kierownictwem Wł. Korkucia.

O godzinie 18 w kościele Ducha św. została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji pomyślności Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Mszę z udziałem księży z Polski i Litwy celebrował ks. prałat Jan Kasiukiewicz.

O godzinie 19.30 w Ratuszu Wileńskim odbył się świąteczny koncert w wykonaniu laureatów Małego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Na zdjęciu: przed grobem Matki i Serca Syna.
Fot. Waldemar Dowejko

NG 20 (456)