Make your own free website on Tripod.com
Rolandas AGINTAS

Konserwatyści myślą o zmianie lidera

Przed wyborami w partii rządzącej dyskutuje się o zmianie V. Landsbergisa

W partii konserwatystów rozpoczęły się nieoficjalne dyskusje nad ewentualnym podjęciem radykalnej decyzji podczas konferencji partyjnej na początku maja, mianowicie o zastąpieniu lidera partii Vytautasa Landsbergisa przez coraz bardziej popularnego premiera Andriusa Kubiliusa.

Przewodniczący sejmowego Komitetu ds. Zdrowia Antanas Matulas potwierdził "Respublice", że słyszał o dyskusjach w sprawie ewentualnego wycofania się V. Landsbergisa przed jesiennymi wyborami do Sejmu i wybrania A. Kubiliusa na przywódcę konserwatystów.

Konserwatyści mają nadzieję, że po zastąpieniu V. Landsbergisa popularniejszym politykiem mogą odnieść większy sukces podczas październikowych wyborów do Sejmu.

O ewentualnym wycofaniu się V. Landsbergisa ze stanowiska przewodniczącego partii, a nawet z polityki, w partii konserwatystów mówi się już dawno.

Prawie nie ma wątpliwości, że po wycofaniu się V. Landsbergis zostanie wybrany na wakujące obecnie stanowisko honorowego przewodniczącego Związku Ojczyzny. Zgodnie ze statutem partii, honorowy przewodniczący ma głos doradczy we wszystkich najważniejszych kwestiach życia partii.

("Respublika" z 29 04 2000 r.)

NG 20 (456)