Weronika Wojciuk

Zespół "Troczanie" - 10 lat na scenie


W sobotę, 27 listopada br. w Trockim Domu Kultury odbył się świąteczny koncert z okazji 10 - lecia zespołu "Troczanie". Polski zespół "Troczanie", podobnie jak i liczne inne zespoły wokalno - taneczne na Wileńszczyźnie, powstał na fali odrodzenia polskości w październiku 1989 roku.

Początkowo do zespołu należały tylko kobiety, po roku włączyli się w jego skład mężczyźni.

Do lipca 1996 r. zespołem kierował muzyk Włodzimierz Saszenko, kierownikiem kapeli zaś oraz "duszą" i autorem kilku utworów o Trokach był Wiktor Kowalewski, a organizatorem tudzież starostą w ciągu siedmiu lat była Zofia Czapkowska.

Obecnie kierownikiem artystycznym jest młoda mgr. Renata Beker, a organizatorem kolektywu oraz wszystkich imprez i wyjazdów koncertowych - Teodor Linkiewicz, który powiedział "NG", że zespół do swego jubileuszu szykował się poważnie i długo, od wiosny, chociaż były trudności. Program przerabiano, datę koncertu kilkakrotnie odraczano. Wreszcie trudności zostały pokonane, należycie przygotowano się do koncertu, a o jego wynikach niech sądzą widzowie. "Uważam, że koncert się udał, o czym świadczą gorące brawa i pozdrowienia pod naszym adresem - mówił pan Teodor.- Spodziewamy się, że również w przyszłości będziemy się cieszyć takąż popularnością i postaramy się częściej występować. Wszyscy nasi wykonawcy nie są śpiewakami zawodowymi, ale śpiewają z całego serca, kochają pieśń i do występów szykują się bardzo poważnie. Pani, bez wątpienia, zauważyła, że zespół ma w swym repertuarze pieśni patriotyczne, ludowe, popularne, ostatnio zaś wykonuje niemało piosenek o tematyceżartobliwej.

W pierwszych latach swego istnienia zespół "Troczanie" występował wyłącznie w rejonie trockim, lecz z biegiem czasu udaliśmy się na gościnne występy za granicę. Byliśmy w różnych krajach, lecz najczęściej bawimy naturalnie w Polsce. Występujemy tam na wszystkich Festynach Kultury Polskiej, organizujemy też wiele imprez związanych z tradycją i obyczajami? - powiedział pan Teodor Linkiewicz.

Na zdjęciach: zespółu "Troczanie"

NG 49 (434)